Hotell Pallase stipendiumi pälvinud Mari Frühlingu näituseprojekt kutsub vaatajaid mõtisklema ühise ruumi jagamise teemal

Hotell Pallase nimelise maalikunsti stipendiumi pälvis käesoleval aastal Kõrgema Kunstikooli Pallas maaliosakonna üliõpilane Mari Frühling näituseprojektiga “Jagatud ruum”. Stipendiaadi eesmärk on näitusega panna vaatajaid mõtlema sellest, kuidas jagada ühist ruumi kedagi pisendamata ja kuidas luua empaatilisemat ühiskonda. Näitust saab külastada sügisel Tartu Kunstimajas.

Stipendiaat Mari Frühling mõtiskleb oma näitusega Tartu 2024 Euroopa Kultuuripealinna poolt fookusesse seatud teema üle – Ellujäämise kunstid. Mari Frühling: “Üks oluline ellujäämise eeldus on suutlikkus jagada ruumi nendega keda me ei mõista. Maaliseeria on metafooriks inimese intellektuaalsele kultuuriruumile, sest ainuüksi meie argine keelekasutus kujundab uskumusi teiste inimeste ja teiste liikide kohta.”

Kõrvutades maalidel naist ja kana, asetab ta sümboolselt iseennast ühte ruumi olendiga, kelle suhtes on olnud ignorantne. Maaliseeria on kannustatud soovist elada tasakaalukamas ühiskonnas, milles oskame rakendada empaatiat ka liikidele, kes ei suhtle inimkeeles, kuid kellega ometi peame ruumi jagama.

Pallase maaliosakonna juhataja Margus Meinarti sõnul on Mari Frühlingu näituse idee terviklik ja mitmetasandiline. “Mari on kolme aasta jooksul Pallases õppides teinud läbi väga kiire arengu maalikunstnikuna. Juba Pallasesse tulles olid tal kindlad teemad, millega soovis tegeleda. Näitus ongi suurepärane võimalus neid teemasid värvi ja kujundite kaudu vaatajateni tuua. Nihestatuse ja pooltoonide abil peidab Mari oma maalidesse sõnumi, mis pilte lahti muukides jõuab vaatajani ilma, et see oleks otseütlev ja õpetav. Mari näitus on põnev värvide ja ideede maailm,” ütles Margus Meinart.

Stipendiumile kandideerisid 11 Pallase maaliosakonna üliõpilast. Esitletud projektid koosnesid maalidest ning mõnda projekti täiendasid ka installatsioonid ja erilised ruumilahendused.

Stipendiaadi valis välja komisjon, kuhu kuulusid Pallase rektor Piret Viirpalu, õppeprorektor Lennart Mänd ja maaliosakonna juhataja Margus Meinart, Tartu Kultuurkapitali esindaja Kristjan Silm, Hotell Pallas esindaja Alar Kroodo ning Tartu Kunstnike Liidu esindajana Peeter Talvistu. Näituseprojektide valmimist juhendas Kaspar Tamsalu.

SA Tartu Kultuurkapital, Hotell Pallas ja Kõrgem Kunstikool Pallas koostöös Tartu Kunstnike Liiduga asutasid 2020. aastal hotell Pallase nimelise maalikunsti stipendiumi, soovides kaasa aidata maalikunsti arengule ning üliõpilaste loomingulisele tegevusele. Stipendiaat saab lisaks 2000 euro suurusele stipendiumile võimaluse eksponeerida oma näitust sügisel Tartu Kunstimajas.

Mari Frühling Pallase maaliosakonna üliõpilane