Galeriis Pallas avatakse seni suurim Eesti tänavakunsti ülevaatenäitus

Piece of Peace. Eesti tänavakunsti ja tänavakunstnike ülevaatenäitus
26.11.-18.12.2021
Galerii Pallas

Reedel, 26. novembril 2021 kell 19.00 avatakse Tartus, galeriis Pallas, Eesti tänavakunsti ja -kunstnike ülevaatenäitus „Piece of Peace“. Väljapanek on seni mahukaim läbilõige tänavakunstist Eestis ja ühe subkultuuri arengust taasisesesvumisest tänaseni.

Eesti pildiline tänavakunst on 25 aasta vältel läbinud mitmeid perioode ning 1990ndate keskel hoogsalt tänavatele jõudnud ja läänelike mõjutuste abil noorsookultuuri kandunud, paljuski läbi SAT-televisiooni, interneti leviku ja avatuma välismaa. Uudne kunstistiil tuli kiirelt põranda alt välja, kuid populaarsus vähenes üldise probleemi tekkega, sest linnapilti tekkisid joonistused ja sodid kohtadesse, mida ei peetud sobivaks või mis rikkusid omandisuhteid.

Nullindate alguseks oli tänavaid vallutanud värvide maailm nii ilus kui valus. Näha võis põhjalikult läbi maalitud „piece’e“ (meistriteoseid) kui ka algajate (toy-de) poolt tehtud sodisid. Kasvas peale uus kunstnike põlvkond ning populaarsust võitis läänes tõusuteel olnud šabloonkunst (stencil srt). Tänavakunstifestivalidest said samuti linnaruumi kujundamise lahutamatu osa.

Tänaseks on Eesti tänavakunst äärmiselt mitmekülgne ja küps, kus meediumid on mitmekülgsed ja kunstivormid omavahel tihedalt põimunud.

Näitus “Piece of Peace” sisaldab endas tänavakunstis kasutatavaid termineid, mille puhul on kujundlikult tegemist läbi mõeldud mitmevärvilise teose ehk teisisõnu näitusega, kus osalevad Eesti tänavakunstnikud, kes on jätnud jälje Eesti tänavatele. Näitusele osalema olid oodatud kõik tänavakunstnikud.

Väljapanek avab tänavakunsti tausta avaramalt kui pelgalt sõnum, pilt või kiri tänaval. Näitusel tuuakse välja nüansse, mida jalutaja ei pruugigi näha –- kunstniku mitmekülgset olemust, mis kohati võib vastanduda tänavatel nähtule, olles piltlikult vaid jäämäe tipuks. Kunstnike esitlemisel on võetud eesmärgiks näidata nende töid nii linnaruumis kui ka seda, mida tehakse avalikkuse eest varjatud stuudiotes. Seeläbi on näitusel erakordne võimalus tutvuda (tänava)kunstnike erinevate väljendusviisidega, mitmetahulise graafilise, skulpturaalse ja installatiivse loominguga, mida sellises mahus eksponeeritakse galeriis esmakordselt.

Näituse idee autor ja peakorraldaja on 1990ndatel joonistamist alustanud ning senini tegutsev tänavakunstnik Kristjan „Bach Babach“ Bachman. Näitust aitavad kureerida tänavakunsti pioneer Silver „S-Boy“ Seeblum ja tänavakunstifestivali RUA korraldaja Salme Kulmar.

Eesti tänavakunsti 25. aasta ülevaatenäitusel galeriis Pallas on esindatud enam kui 70 kunstnikku ja kogukonda: Bach Babach, Marx, Lazer, S-Boy, Big Mora, Riku B, Roy, Anton Koovit, Spark, Kuise, Fresh One, Izak One, Toze, Kurb, Flet, Lil’J, Chr, Smetoo, Pintsel, Maku, MOLE, Sodacats, Sänk, SELJO126, Edgar Tedresaar, Edward von Lõngus, Maria Sambuko, Tijn Nelemans, Martin Rattas, Vahur Agar & Helena Hanni, Seifo, Paavo Kuldkepp, CAT, MintyShrimp, Clay-Z, Lex Zooz, Jerome Chonkston, Hapnik, Jannika Korolkova & Valeri Ivanov, müra2000, 8kala8, GUTFACE, Karmi, Møte, Flyer, KAIRO, Ozek, Quiz, Jon, BAP, Sick, Ozek, TA, TB, Ehc, Sonik, Kipis, Edt, Mps, Dfw, Bow, Alien, Vensef, Maze, Bse, Curse, Syr, Src, Guru, Tyke 1, MC Bass, DJ Bandit, Ailu, Heso, tänavakunstifestivalid Stencibility ja Rural Urban Art, crew’d EK53, THHC, MTKA, CAPO, CMS, ECHO MOB, SON ja SEK.

NB! Vastavalt Vabariigi Valitsuse piirangutele, tagab sissepääsu näituse avamisele ja väljapanekuga tutvumisele COVID-19 vaktsineerimistõend või tõend COVID-19 läbipõdemise kohta, mis pole vanem kui 6 kuud, ja maski kandmine.

Näitus jääb avatuks kuni 18. detsembrini.

Lisainfo:
Kristjan „Bach Babach“ Bachman
+372 5642871
bach.babach@gmail.com

Galerii Pallas
galerii@pallasart.ee
+372 734 9954
T-L 11-18
Riia 11, Tartu
facebook.com/GaleriiPallas