Festivali Tartu Interdistsiplinaar näitus täienes George Kentrose installatsiooniga

Pilt, heli, tekst, liikumine, ruum, interaktiivsus, tehnoloogia, osalus

Pallase galeriis on kuni 17. septembrini avatud festivali Tartu Interdistsiplinaar näitus //Vaheruum/Liminal Space//, mis täienes 6. septembril festivali Draama avamisel toimunud performance’i käigus sündinud installatsiooniga.

Kuidas ehitada ja lõhkuda viiul? Aeglaselt, häälekalt ja performatiivselt.
“See viiul peab surema” on viiulimängija George Kentrose (Rootsi) ja helilooja/programmeerija Fredrik Olofssoni (Rootsi) koostöös valminud performance, mille käigus samaaegselt virtuaalselt ehitatakse ning reaalselt lõhutakse viiul. Instrumendi lõhkumine ei ole siiski suvaline vandalismiakt, vaid kaalutletud kunstiteos, mis esitab viiuli “surma” kõla.
Kentros on oma elu jooksul veetnud viiulit harjutades üle 45000 tunni ning sellest tulenevalt uurib, kuidas tekitada viiuliga heli, seda tavapäraselt mängimata. Performance’isse on kaasatud selleks spetsiaalselt välja töötatud tehnoloogia, mis salvestab ja sulandab seda aeglaselt deformeeruva viiuli hääbumist. Pärast performance’it sündis “surnud” viiulist installatsioon, mis paigutus Tartu Interdistsiplinaari näitusele //Vaheruum/Liminal space// Pallase galeriis.

Galeriisse Pallas on lisaks Kentrose teosele eksponeeritud viis projekti, mis hõlmavad nii kujutavat kunsti kui heliinstallatsioone Saksa, Austria, Hispaania, Norra ja Eesti kunstnikelt -Kerstin Reyer´ilt, Simone Barlia´ilt, Sophie Netzer´ilt, Theresa Muhl´ilt, Hannes Einpaulilt, Uwe Schloen´ilt, Krista Ojasaarelt, Raquel Ruiz Fraile´ilt. Näitus pakub võimalust kogeda valguse ja varju kõla, kirjeldada oma unistusi ning lasta end naerutada absurdihuumoril.

Teist korda toimunud [ti] on Eesti kultuurimaastikul ainulaadne festival, mis ühendab kunstiliikide vahealadel tegutsevaid kunstnikke ning pakub publikule interaktiivseid elamusi, mis tõukuvad teadusest, tehnoloogiast, muusikast, etenduskunstist, kujutavast kunstist ning paljust muust.

Tartu Interdistsiplinaari peakorraldaja on Krista Ojasaar ning programmi kureerijad Riina Oruaas, Henri Hütt ja Enriko Mäsak.

Rohkem infot Facebookis: www.facebook.com/Interdistsiplinaar

Lisainfo:
Lisanna Annus
[ti] kommunikatsioon
lisanna@interdistsiplinaar.ee
+372 53 007 522

Galerii Pallas
galerii@pallasart.ee
+372 734 9954
T-L 11-18, Riia 11, Tartu
facebook.com/GaleriiPallas

 

Kaanefotol George Kentros. See viiul peab surema. 2022. Foto Rasmus Kull

09.09.2022