Raamatukogu infotunnid Pallase ja Tartu Kunstikooli esmakursuslastele 2021
NB! Infotundide ajal on raamatukogu teisetele lugejatele suletud. Pallase tudengitel ja TK õpilastel palun täita eelnevalt elektroonilised lugeja ankeedid Pallase raamatukogu veebilehel -> Lugejale
2.09 kl 11.00 – 12.30 |
TK kujundajad KHB |
6.09 kl 11.00 – 12.30 |
TK DEK PHB |
13.09 kl 16.30 – 18.00 |
Pallas mööbli osakond |
14.09 kl 14.50 – 16.20 |
Pallas tekstiili osakond |
15.09 kl 16.30 – 18.00 |
Pallas skulptuuri osakond |
16.09 kl 11.00 – 12.30 |
TK kujundajad KHB |
16.09 kl 16.30 – 18.00 |
Pallas fotograafia osakond |
17.09 kl 10.40 – 12.10 |
Pallase meedia osakond |
21.09 kl 14.50 – 16.20 |
Pallas nahadisaini ja restaureerimise osakond |
22.09 kl 16.30 – 18.00 |
Pallas maali osakond |
23.09 kl 13.15 – 14.45 |
TK STILISTID KHB |
30.09 kl 13.15 – 14.45 |
TK KUJUNDUSGRAAFIKUD PHB |
19.10 kl 15.00 – 16.30 |
TK 3D PHB |
Prima Vista kunstiprogramm 2021
Kirjandusfestivali Prima Vista tänavune žanriliselt mitmekesine kunstiprogramm tõukub festivali alateemast „Väike maailm” ning kutsub vaatama näitusi Tartu Ülikooli Raamatukogus ja Tartu Linnaraamatukogus. Näitustel osalevad Pallase õppejõud, vilistlane ja üliõpilased. Täpsem info https://kirjandusfestival.tartu.ee/projektid/kunstiprogramm/
Prima Vista kunstiprogrammi koordinaator on Kõrgema Kunstikooli Pallas raamatukogu juhataja Edith Hermann.
Näitus 25 kauneimat Eesti raamatut 2020
Avatud 15. märts – 25. mai 2021
Pallase raamatukogus on mitmed aastad toimunud „25 kauneima Eesti raamatu“ konkursi võitnud teoste näitused. Seekord on õnnestunud koostöös Eesti Kirjastuste Liiduga väga kiiresti näitus Tartusse saada. Kahjuks saab seda mai alguseni vaadata ainult piiratud arv inimesi.
Seekord oli „25 kauneimat Eesti raamatut 2020“ žürii esimees Mart Anderson. Ta kirjutab: „Digimaailma kiuste elab paberraamat endiselt edasi ja võiks öelda, et ta tervis on meie maakamaral järjest parem. Seekordsele konkursile esitati 145 raamatut 87 kirjastuselt, mis on tervelt kaheksa võrra enam kui mullu.“
Lisaks kommenteerib žürii esimees võitnud töid järgmiselt: „Raskusaste ja ka vastavalt kaunidus on teoste kaupa loomulikult erinev. Värvipiltidega mahukat kunstialbumit või kenade illustratsioonidega lastekat oleks justkui lihtsam ilusaks kujundada kui vaid teksti sisaldavat juturaamatut. Siiski on kohalikul konkursil kehtestatud kategooriad – aime-, ilu-, õppe- ja lastekirjandus, kunst ja sari. […] Kuivõrd kohalik edetabel konkureerib ka maailma kauneimate raamatute valimisel Leipzigis, sai mõeldud ühtlasi perspektiivis, et meie valik oleks relevantne ka üleilmses kontekstis. Iga raamat on pisut oma kujundaja nägu. […] Silma jäi, et trükimaterjalide valik on muutumas teadlikumaks. Enam pole haruldus, et raamatus kasutatakse kaht või enamat sisupaberit. ….Juba ilmuvad mahukad kunstialbumidki pehmete kaante või lahtise seljaga. […]”
Eesti raamatukujunduse trendidest ja võrreldavusest kirjutab Mart Anderson: „Kas meil on raamatukujunduses trende – seda on seestpoolt hinnates veidi raske kommenteerida. Siiski on väljamaa kolleegid, kadedusnoot hääles, nentinud, et Eesti raamatute kujundustase on hea ja tõsiseltvõetav. Me pole veel päris Saksamaa või Holland mõõtu, aga juba suhteliselt lähedal. Kindlasti väärivad esiletõstmist meie kaanekujundused, mis on üldpildina maitsekad, kõnetavad ja avavad temaatikat“.
Rõõmuga võime tõdeda, et taas on võitnud raamatute valikus mitmete Pallase ja Tartu Kunstikooli vilistlaste ja õppejõudude tööd. Näiteks võib tuua Angelika Schneider, Mari Ainso, Valter Jakovski, Gabriela Urm, Mart Anderson, Marje Eelma, Endla Toots, Maris Kaskmann ja mõneltki neist lausa mitu raamatut.
Jääb vaid korrata: elagu oma eheduses kaunis paberraamat!
Näitus Aivar Roosaare isiklikust raamatukogust
9. – 27. novembrini 2020 on Pallase raamatukogus unikaalne raamatunäitus kunstiajaloolase, restauraatori, kollektsionääri ja ühe Eesti ajaloolise mööbli ja interjööridetailide parima tundja, Aivar Roosaare isiklikust raamatukogust.
Näitusel on vaid väike osa Aivar Roosaare rikkalikust raamatukogust, mille sihiteadlikumat kogumist on alustatud alates 1980ndatest aastatest. Valdavalt on raamatud ja kataloogid publitseeritud 19. ja 20 sajandi esimesel poolel ja saadud nii ostudena antikvariaatidest kui ka oksjonitelt Euroopast ja Venemaalt. Enamus raamatutest on saksakeelsed. Näitusel on valdavalt mööbli- ja interjööriajaloo raamatud ning interjööridetailide kataloogid, mida kasutasid puutöö või mööbli meistrid näidistena esemete valmistamiseks või tellijad oma soovide selgitamiseks.
Näitus pakub hea võimaluse tudengitele ja õppejõududele kui ka mööbliajaloo või mõisakultuuri huvilistele piiluda sisse ajaloolistesse interjööridesse raamatute kaudu. See on traditsiooniline võimalus lehitseda ja lugeda raamatuid ning nende kaudu avastada põnevaid seoseid ja huvitavaid lahendusi, mis otsapidi jõuavad ka tänapäevastesse restaureeritud mõisa- ja ajalooliste elumajade interjööridesse.
Näitusel eksponeeritavate raamatute nimekirjaga saab tutvuda SIIN.
Kunstiprogramm Prima Vistal
2020. aastal Tartus toimuva rahvusvahelise kirjandusfestivali Prima Vista teemaks on „Inimese varjud“. Kutsume festivali külalisi ja publikut märkama jälgi, mida inimene jätab aega, ruumi ja kirjandusse.
Olenemata riigist või rahvusest peaks kõik meie ümber toimuv panema igaüht mõtlema sellele, mis meist maha jääb. Seekordsel festivalil on meil kõigil võimalus mõelda varjudele, mida inimene heidab maailmale ja maailm inimesele.
„Varju ei saa eraldada inimesest, varju ei saa olematuks mõtelda ega maha vaikida,“ mõtiskleb Prima Vista 2020. aasta festivali patroon, luuletaja ja proosakirjanik Viivi Luik oma pöördumises festivali publiku poole. „Ta tuleb igaühega kaasa ja on igal pool kõigile näha. Kui elad maa peal, siis heidad maa peale ka oma varju.“
Prima Vistal 2020 on tihe ja haarav kunstiprogramm maali-, skulptuuri-, foto- ja raamatunäitustega ning töötubadega, mille üritusi näeb täpsemalt SIIT.
Raamatukogus avati Eve Eesmaa juhendatud tudengite rahvusvaheline postkaartide näitus „Taimede salajane elu“.
Taimede salajane elu – rahvusvaheline postkaardinäitus Pallase raamatukogus
Oktoobrikuus 2020 saab vaadata Tartus, Kõrgema Kunstikooli Pallas raamatukogus rahvusvahelist postkaardinäitust „Taimede salajane elu – Secret life of plants”. Eksponeeritakse käsitsi trükitud traditsioonilistes graafikatehnikates postkaarte ja lugeda saab nende tagakülgedele kirjutatud sõnumeid.
Näitus valmis Austraalia kunstiühingu „Southern Printmakers Association” samateemalise postkaardivahetuse projekti raames. Osalemiseks tuli kunstnikel valmistada käsitsi, vabalt valitud traditsioonilises graafika trükitehnikas 11 identset ja teemale vastavat postkaarti, kirjutada neile sõbralikke tervitusi ja saata korraldajatele. Vastu saadeti igale osalejale komplekt kümne erineva kunstniku valmistatud postkaartidest.
„Southern Printmakers Association” on asutatud 1978.a. Liikmed on peamiselt Sydney lõunapoolses eeslinnas tegutsevad andekad kunstnikud-graafikud. Postkaardivahetusprojekte korraldatakse seal juba kuus aastat. Käesolevat projekti koordineeris ühingu liige Lorraine Avery. Lisainfot ühingu tegevuste kohta ja uue 2021 postkaardivahetuses osalemise kutse leiab veebilehelt: https://southernprintmakersassociation.com/
Postkaartide vahetus loob hea võimaluse leida sõpru ja arendada koostööd kunstnike ja kunstiorganisatsioonidega kogu maailmast. Sel aastal võtsid sellest üritusest osa kaheksa Kõrgema Kunstikooli Pallas üliõpilast.
Kõrgema Kunstikooli Pallas graafikastuudios valmistasid postkaarte noored kunstnikud – Olga Gubskaja, Mariana Lisette Lee Hirv, Daria Kostikova, Maarit Mälgi, Riina Padar, Maria Pilm, Triinu Tuul, Stefani Vissel. Projekti koordinaator Pallases ja üliõpilaste töid juhendas Eve Eesmaa.