Kõrgema Kunstikooli Pallas infokiri 12.09 (nr 12 / 2024)
Uus õppeaasta on alanud ning sellega seoses hakkame jälle infokirjas jagama kõike, mis Pallases toimub. Pallaslased on taaskord aktiivselt korraldamas erinevaid näituseid ning loomulikult osaleme ka Disainiöö väljapanekul. Lisaks saab elada kaasa neile, kes kandideerivad disainiauhindadele ning hääletada oma lemmiku poolt Pallase üliõpilasesindus kutsub aga osalema mitmel üritusel, mille kohta saab täpsemalt lugeda juba infokirjast.
Pallase galeriis:
Näitus VIENAS IŠ MŪSŲ / ÜKS MEIST / ONE OF US toob galeriisse Pallas kokku Eesti ja Leedu rahvusvaheliselt tuntud tekstiilikunstnikud, kelle tööd avavad erineval viisil mitte-inimeste osalust meie inimmaailmas. Näitusest on valminud e-kataloog, mis tutvustab kõiki osalevaid tekstiilikunstnikke ja nende teoseid.
Tulemas on veel üks väljapanekut tutvustav tuur, mis avab lähemalt näituse idee taustalugu, väljapanekus olevaid teoseid ja nende autoreid. Näituse viimase nädala reedel, 20. sept kl 17 toimuva kuraatori tuur viib läbi galerist Reet Pulk-Piatkowska. Info Facebookis
Näitus on avatud 21. septembrini.
Fotod Lisette Laanoja.
Pallases toimub:
Pallas on nüüd leitav ka professionaalses ärivõrgustikus LinkedIn’s! Kui soovid oma töö- ja/või vilistlasstaatuse märkida, siis leiad Pallase konto siit: www.linkedin.com/school/pallasart-university.
Pallase rektor Piret Viirpalu ja Tartu Ülikooli sotsiaalteaduste valdkonna dekaan Margit Keller allkirjastasid 5. septembril interdistsiplinaarse koostööleppe, mis toob omavahel kokku ülikooli sotsiaalteaduste valdkonna doktorandid ja Pallase maaliosakonna tudengid. Loe projektist lähemalt siit.
Pallase raamatukogus on 2. sept-4. okt tutvumiseks välja pandud näitus „Uudiskirjandus 172“. Selles uudiskirjanduse valikus on 2023. aasta ostud ja vahetused (EKM) ning 2 annetust (Jaan Luik ja Franklin Pereira).
Fotod Edith Hermann
9. – 16. sept toimuvad Pallase raamatukogus esmakursuslastele infotunnid. Sellel ajal on raamatukogu teistele külastajatele suletud. Palun vaata enne külastust infot veebilehel .
Alustasime Pallases 2. septembril õppeaastat ning tervitasime uusi õppureid traditsiooniliselt kooli hoovis toimuval aktusel.
Sügissemestril õpivad Erasmus+ programmi raames Pallases ka neli välistudengid Gruusiast ja Maltalt. Fotol maaliosakonna Erasmuse-tudengid Maltalt.
Väljaspool Pallast toimub:
Pallase üliõpilasesindus kutsub osalema:
19.09 kell 17:00 toimub IDUS päeva raames rattamatk – Kõik Pallase üliõpilased, personal ja loodusesõbrad on oodaud osa saama mõnusast rattamatkast! Rattamatk on suurepärane võimalus lõõgastuda pärast pikka koolipäeva ja nautida loodust koos toredate inimestega. Vajalik on eelregistreerimine. Lisainfo Facebook event.
26.09 kell 18:00 on kõik oodatud Barlova viktoriinile, mis toimub sügiseste Tudengipäevade raames. Küsimusi on nii kunsti, Pallase, Eesti filmi, Tartu kui ka Barlova kohta – kõigile midagi! Lisainfo: Facebook event.
Tekstiiliosakonna professor Kadi Pajupuu tutvustab koos lektor Mari-Triin Kirs’iga 25. septembril New York Textile Month raames teljeleiutisi veebis toimuval üritusel Avatud Stuudio. Tulge kuulama ja vaatama! Regsitreerumine siin: www.textilemonth.nyc/nytm-events-2024/make-weaves .
Pallaslased on 2024. aasta Eesti Disainerite Liidu poolt välja antavale BRUNO tootedisainiauhinna nominentide hulgas.
Elustiili toote kategoorias kandideerivad nahadisaini osakonna tudeng Regita Lepla (ridiküliga Crooked), nahadisaini osakonna vilistlane ja õppejõud Tiina Andron (kotiga CENTRO) ning nahadisaini osakonna vilistlased Stella Runnel (seljakotiga Go To Helsinki), Birgit Peerna ja Moolen Veering (vähemustele suunatud aksessuaarikollektsiooniga “BRAH”, Pallase 2024. a lõputöö), Helen-Mary Vartšun (kollektsiooniga “Lillelaps*ik”, Pallase 2024. a lõputöö) ning tekstiiliosakonna vilistlane ja õppejõud Kairi Lentsius (Telk vestiga).
Elukeskkondliku toote kategoorias kandideerivad mööbliosakonna vilistlased Andre Maisväli (mööbliseeriaga Hourglass), Maria Rästa (öökapiga THEO) ning Markus Pärnamets ja Mirjam Pärnamets (istmete seeriaga SAHIN).
Žürii on valinud neist mitu tööd juba ka auhinna II vooru. Rahva lemmikut saavad aga kõik valida. Oma hääle andmiseks tuleb vajutada LIKE nuppu Facebookis oma lemmik disain(er)i poolt Facebookis . Loe lähemalt pallaslaste töödest.
Lisaks on pallaslasi nomineeritud ka teistes valdkondades. Graafilise disaini valdkonnas kandideerivad meediadisaini osakonna vilistlane Liisi Grünberg ning õppejõud Mart Anderson. Mööbliosakonna vilistlane ja õppejõud Kristina Allik on valitud kandidaadiks aga disainihariduse kategoorias. Tekstiiliosakonna vilistlane Johanna Mauer on Noore Disaineri Auhinna SÄSI nominent.
Järjekorras juba 7. Eesti Disainiauhinnad kulmineeruvad 20. septembril Fotografiskas, kus disainimaastiku parimaid tunnustatakse pidulikul galal.
Fotograafiaajakirja „Positiiv“ värskes sügisnumbris ilmus artikkel fotograafia osakonna äsjase lõpetaja ja värske õppejõu Olev Mihkelmaa tööst „Inimene ja Jumal“. Artikkel, mis ilmus toimetaja Kristel Schwede sulest, resümeeris Mihkelmaa diplomitööd ja arutleb küsimuste üle, mis seonduvad vaimuliku identiteediga. Kas vaimulik olla on amet või seisund? Kus on piirid töö ja eraelu vahel ? Käesolev töö on üks väheseid usuelu ja -tegelasi käsitlevaid teoseid ning seetõttu ka eesti kunstielus ainulaadne ja haruldane.
Telliskivi Loomelinnakus on avatud Knit4 hüpikpood, mis on nelja kudumibrändi vahel sündinud loovkooslus, mille eesmärk on ühendada jõud ja aidata oma loomingul jõuda laiema publikuni. Knit4 kudumibrändide hulka kuuluvad ka tekstiiliosakonna vilistlased Johanna Mauer ja Merily Mikiver
Merily Mikiver on kudumidisainer, kelle looming peegeldab sügavalt tema sisemaailma, kandes endas ainulaadsust ja kunstilist visiooni. Tema kudumid on elavad kunstiteosed, kus disainer mängib meisterlikult tekstuuride ja läbipaistvusega, ühendades traditsioonid ja kaasaegse esteetika.
Kudumibränd sask: disain tähistab loodava ebatäiuslikkust kogu oma täiuslikkuses. Pungiliku isepäisusega kudumid sobivad neile, kes hindavad isikupära ja unikaalsust. Kõik kudumid on valminud käsitsi ja igaüks neist on ainulaadne.
Knitwear by Mau, mille asutaja ja disainer on Johanna Mauer, on kui ood mustrite, värvide ja kontrasti mänglevale triole. Mau kudumid annavad kandjale võimaluse lisada enda riietusele puuduoleva särtsu ja vimka. Kõik tooted on täielikult valmistatud kodumaisest villast.
Pallase restaureerimise suuna IV kursuse tudengid tegutsesid professor Heli Tuksami juhendusel ka augustikuus Albi taluhäärberis. Sel korral kinnitati saali maalinguid. Nüüdseks on Pallase tudengid seal praktikal käinud kolmel korral. Tudengite tegevust kajastas ka Sakala artiklis “Haruldaste maalingutega taluhäärberi lakke pritsiti idamaa vetikaid”
Albi saal
Haridus- ja Teadusministeeriumi poolt välja antava Aasta Kutseõpetaja preemia nominent on Tartu Kunstikooli õpetaja, Pallase skulptuuriosakonna juhataja Anne Rudanovski. Laureaadid kuulutatakse välja 5. oktoobril Jõhvi kontserdimajas toimuval aasta õpetaja galal.
Pallase maaliosakonna tudengid Daniel Petuhhov ja Kadri Kalve ning vilistlane Karoliina Tomasson jäädvustasid 5. septembril eetris olnud kultuurisaates OP osalisi ja seda saadet saab järele vaadata siin . 12. sept ja 19. sept saates on eetris vaid Karoliina Tomasson.
Fotod: Indrek Aavik
Pallaslaste näitused:
Pallase väljapanek „Mitmetahuline ruum“ XIX Disainiöö festivalil kutsub mõtlema ruumi definitsioonile ja märkama selle erinevaid tahke. Disaini- ja arhitektuurikoolide alal paiknev näitus tutvustab Pallase disaini suuna lõputöödega erinevaid viise, kuidas ruumi kujundada ja kasutada. Disainiöö toimub 16.–22. septembril 2024 Krulli kvartalis.
Fotograafiale spetsialiseerunud Ag47 galeriis eksponeerivad oma isiklikke tähelepanekuid ja lugusid Pallase fotograafia osakonna üliõpilased ja vilistlased näitusel “Minu lugu on minu lugu on …”, mis on avatud 11.09 – 10.10. Näitusel osalevad: Birgit Kaleva, Katariina Torm, Kirke Kuiv ja Sille Riin Rand. Kuraator: Kaisa Eiche Minu lugu on minu lugu on minu lugu on… on näitussari, mis alustas 2023. aastal ning mille kontekstis räägitakse isiklikke lugusid perekonnafotograafia kaudu, leiutades võimalusi enese aktualiseerimiseks. Autorid kasutavad fotograafiat toiminguna, mis kätkeb lähi suhete keerulist dünaamikat, korrastatust, kinnistamist, tühistamist, pühitsemist, ebamugavust, vastuolusid ja palju muud.
Fotod: Birgit Kaleva ja Kirke Kuiv
Maaliosakonna I kursuse tudeng Silver Kontus kutsub kõiki avastama näituseseeria “Strangeland” kolmandat osa, mis on sel korral omadega jõudnud Barlovasse. Näitusel tutvustab Kontus oma viimase aja loomingut, kus ta on kuvanud meid ümbritsevat maailma oma “imeliku” vaatenurga kaudu. Esindatud on nii hiirelised kui ka seenelised. Kontuse loomingule on omane detailirohkus ja värvilisus, mis on kujunenud tema kunstistiili lahutamatuks osaks. Näitust on võimalik külastada Barlovas (Tähe 29, Tartu) kuni oktoobri alguseni.
Alates esmaspäevast, 16. septemberist on maaliosakonna Koridorigaleriis võimalik vaadata 2023. a vilistlase Karoliina Tomassoni krokiinäitust. Näitus “Krokiid” jääb avatuks oktoobri keskpaigani.
Fotograafia osakonna 4. kursuse tudengid avavad 19. sept Vilde ja Vines fotonäituse “TORMa”. Näitus on õrn meeldetuletus paus pidada, vaadata kaugemale oma horisondist, oma muredest ning vaadata üksteisele otsa. Näitusel osalevad: Elis Liik; Anette Laius; Annabel Ritson, Kaimar Tauri Tamm.
Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu Kaarmanni esinduskaupluses on avatud Pallase tekstiiliosakonna tudengite kuduminäitus VILLAKAS, mis toob vaatajateni hoolega loodud silmuskootud tööd. Tooted on valminud Pallase tekstiiliosakonna kolmanda kursuse kollektsiooni loomise õppeaine raames. Inspiratsiooni on autorid ammutanud Eesti etnograafiast ja folkloorist, eesmärgiga viia kokku traditsioonilised rahvariiete elemendid kaasaja moekunsti maailmavaatega.
Fotod näitusest: Brigitte Mihkelson
Kadrioru Galeriis on veel kuni 14. septembrini avatud Pallase õppejõudude ja vilistlaste osalusega näitus „Keha ja metafoori vahel“ Milline roll on kujutlusvõimel ning oskusel kujutleda ja kujutada asju, mis paistavad jäävat teispoole tuttavlikkuse ja teostatavuse horisonti, seda eriti praegusel kriiside ja konfliktide ajastul. Keha on füüsiline ja materiaalne olend. Kuid see võib peegeldada ka inimese vaimu, “mina” tunnet või hõlmata meie kaasaegse ajastu metafoore. Erinevad autorid kõnetavad vaatajat metafooride keeles, andes aimu meid ümbritsevast ühiskondlikust- ja väga isiklikust mõttemaailmast. Näituse koostajad: Heli Tuksam ja Sirje Petersen. Osalevad: Triin Kristerson, Per William Petersen, Sirje Petersen, Tuuli Puhvel, Eero Ijavoinen, Heli Tuksam, Margus Meinart, Teele Ülesoo, Piret Kullerkupp, Veiko Klemmer, Rauno Thomas Moss, Katrin Maask, Piret Kullerkupp, Katrina Kolk, Martin Urb, Liisi Örd
Järgmine infokiri ilmub kahe nädala pärast – 25. septembril.
Kliki SIIA, et tellida teavitus uue Pallase infokirja kohta oma postkasti.
See veebisait kasutab küpsiseid, et saaksime pakkuda teile parimat võimalikku kasutuskogemust. Küpsiste teave salvestatakse teie brauserisse ja see täidab selliseid funktsioone nagu teie äratundmine, kui naasete meie veebisaidile, ja aitab meie meeskonnal mõista, millised veebisaidi jaotised on teile kõige huvitavamad ja kasulikumad.
Rangelt vajalikud küpsised
Rangelt vajalik küpsis peaks olema alati lubatud, et saaksime salvestada teie eelistused küpsiseseadete osas.
Kui keelate selle küpsise, ei saa me teie eelistusi salvestada. See tähendab, et iga kord, kui seda veebisaiti külastate, peate küpsised uuesti lubama või keelama.
3rd Party Cookies
See veebisait kasutab Google Analyticsit anonüümse teabe kogumiseks, näiteks saidi külastajate arvu ja populaarseimate lehtede kohta.
Selle küpsise lubatuna hoidmine aitab meil oma veebisaiti täiustada.
Lubage esmalt rangelt vajalikud küpsised, et saaksime teie eelistused salvestada!