Pallase tekstiiliosakonna näitus VILLAKAS Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu Kaarmanni esinduskaupluses

Kuduminäitus VILLAKAS toob vaatajateni hoolega loodud silmuskootud tööd, mis tõestavad, kui mitmekülgselt kasutatav monomaterjal on Eesti maalamba vill. Näitus on osa pikaajalisest traditsioonist Kõrgema Kunstikooli Pallas ning Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu vahelises koostöös.

Tooted on valminud Pallase tekstiiliosakonna kolmanda kursuse kollektsiooni loomise õppeaine raames. Inspiratsiooni on autorid ammutanud Eesti etnograafiast ja folkloorist, eesmärgiga viia kokku traditsioonilised rahvariiete elemendid kaasaja moekunsti maailmavaatega. Kursust juhendasid Pallase külalisõppejõud moekunstnik Vilve Unt ja Maarja Raidla. Näitusel olevate tööde autorid on Brigitte Mihkelson, Kristiin Kuuslap, Sofia Lanman ja Marite Rikkas.

Brigitte Mihkelsoni kollektsioon “Sokipõisel libahundi palgeil” on loodud Muru Villavabrikus Eesti valgepealise lamba ja Viljandi Kultuuriakadeemia villakojas Eesti maalamba villast kedratud lõngast. Vanarahva sõnul elati läbi aegade libahuntidega kõrvuti. Kasutades nõidust ja hundinahka, käidi jahil ja kättemaksuretkedel. Huntidest ja külmast öökargusest inspireeritud pikk-kuub viib kokku metsade saledate puude varjud hundi jälitavate käpajadadega. Vammus on silmuskootud ning vanutatud, et saavutada mõnusalt talvine iseloom. ERKL-i ja Pallase tootekonkursi 2024. aasta võidutöö, sukad “Sokipõisel” ehk “Kannaline” on jätk libahundi teemalisele kudumikollektsioonile, säilitades materjalide omadusi, kuid võttes kasutusele julgemad värvid ning väljapaistvama disaini. “Kannalised” kaitsevad kurja eest ja hoiavad külma eest.

Kristiin Kuuslapi rõivakollektsioon “Hingetõmme mulla all” ammutab inspiratsiooni Eesti talurahvast, avaldades austust ja kaastunnet elavalt maetud inimestele. Kujundus peegeldab ürgseid elemente, kasutades looduslikke materjale. Rohelus sümboliseerib eluringi ehk sidet elavate ja hauaspuhkajate vahel.

Sofia Lanmani moekollektsioon “Võlurõiva viirus” on valminud käsitööna Eesti maalammaste villast. Kollektsiooni keskmeks on pühendumus kohalikule tekstiilile, rahvakunstile ja Eesti pärandile, tõestades, et vanaaegseid motiive saab ristata kaasaegse mässava esteetikaga. Inspireerituna 19. sajandi Eesti rahvariietest, ühendab kollektsioon endas rahvuslike mustrite spirituaalse ning põimiva olemuse 60ndate stiili vallatusega, luues vastupandamatu koosluse.

Marite Rikkase seljakott “Leenike” on valminud Eesti maalammaste kaunist naturaalhallist ja -pruunist lõngast. Talutooli seljatoe mustritest inspireeritud seljakott on vanale toolile sarnaselt armsalt kodumaine, argine, inimliku puudutusega ja unikaalne.

Väljapanek on meeldetuletus Eesti maavillase lõnga piirideta võimekusest, pakkudes lahendusi aksessuaaride, üleriiete ja ka pidulike rõivaste näol. Näitusel välja pandud disainilahendused on väike osa silmuskudumise kursusel õpitust ja loodust, andes aimu kudumikollektsioonide loomemaailmast.

Väljapaneku koostasid Brigitte Mihkelson ja Kristiin Kuuslap. Näitus Kaarmanni kaupluse vaateaknal Tallinnas (Vanaturu kael 8) on avatud kuni 30. septembrini 2024.

Pallase tekstiiliosakonna näitus VILLAKAS Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu Kaarmanni esinduskaupluses

Fotod näitusest: Brigitte Mihkelson