11. oktoobril on Euroopa restaureerimise ja konserveerimise päev

11. oktoobril peetakse Euroopa restaureerimise ja konserveerimise päeva, mille raames juba 5. oktoobrist alates on erinevad restaureerijad ja konserveerijad avanud oma tööruumide uksed, et tutvustada seda tööd ja põhimõtteid.

Kõrgemas kunstikoolis Pallas on konservaatoreid koolitatud juba tosinkond aastat. Lõpetanuid võib kohata taastamas vanu mõisaid, restaureerimas maalinguid ja tapeete, konserveerimas mööblit ja raamatuid ning käsikirju.

Pärand on väga mitmel viisil seotud inimeste eludega ning konserveerimine/restaureerimine peab seda seostust igati tugevdama ja edendama. Tegemist on kultuuri loomise ja uuestiloomise viisiga. Oluline pole mitte ainult see, mida konserveerimise ja restaureerimisega saavutatakse, vaid ka see, kuidas seda tehakse ning kuidas see inimesi mõjutab! Konservaator-restauraator valib objekte konserveerides ühe võimalikest tulevikest.

Euroopas konservaatorite ja restauraatorite nädala eesmärk on väärtustada ja esile tõsta kultuuripärandi hoidmise ning säilitamisega tegelevate spetsialistide töid ja tegemisi.

Innustame kõiki huvilisi meiega ühendust võtma pallasart@pallasart.ee aadressil, et tulla restaureerimise-konserveerimise suuna tudengivarjuks või korraldada mõni põnev töötuba.

 

Kaanefotol on Pallase maaliosakonna restaureerimise suuna õppejõud professor Heli Tuksam koos üliõpilastega tudeerimas Põlva kiriku fassaadi määramaks selle konserveerimise vahendid. Foto kuulub Põlva Kirikule.