Kõrgema Kunstikooli Pallas infokiri 14.11 (nr 16 / 2024)

Novembris on Pallase tudengid ja õppejõud juba jõudnud lüüa kaasa festivalil, käia õppereisidel, osaleda võrgustiku kohtumisel, korraldada näituseid ning veel palju muud. Lisaks jagame infot erinevate juba tehtud ja tulevate ettekannete ning seminaride kohta. Alguse sai ka Pallase moeetenduse Mood-Performance-Tants 2025. aasta disainerite konkurss.

Pallase galeriis:

Kuni 30. novembrini on avatud Tartu valgusfestivali TAVA24 programmi kuuluv skulptuuriosakonna ja Eesti Kujurite Ühenduse ühisnäituse “Päritud valgus”. Väljapanek ühendab valgusinstallatsioonide kaudu Pallase skulptuuriosakonna tudengid professionaalsete vanema põlvkonna skulptoritega, tõstatades küsimusi, kuidas ja milliseid eelkäijate oskusi anda edasi noortele.

Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital, Eesti Kujurite Ühendus, Kõrgem Kunstikool Pallas, TAVA24, Red Bull ja Tautsi Pizza.

7. ja 8. novembril tegid tudengid näitusel ka tutvustavaid ringkäike.

Sel nädalal toimub taas Tartu Kunstinädal. Galerii Pallas ootab külastajaid kolmel korrusel paiknevat näitust vaatama.

Pallases toimub:

15. novembrini on Pallase raamatukogus välja pandud maaliosakonna üliõpilase Katriin Säde illustratsioonide näitus raamatule „Annelinna lood“. Raamatu esitlusest koos autori Liisa Nurmega saab lugeda Tartu Postimehest Raimu Hansoni artiklis “Tudengid tegid lastele raamatu elust Annelinnas”.

Pallase fotograafia osakonna fuajees on 13. nov – 20. dets on avatud Õnne Pärli fotonäitus “Armastatud Afganistan”. Näitusmaterjal on fotografeeritud Afganistanis aastatel 2006-2007 ning on praeguseks oluliseks dokumentaalseks sissevaateks sealsele eluolule ca 20 aastat tagasi.

18. nov – 5. dets on Pallase raamatukogus avatud näitus tekstiiliosakonna professori Kadi Pajupuu isiklikust raamatukogust. Kolmapäeval, 20. novembril kl 16.30 toimub Kadi Pajupuu seminar „Seiklus, vaikus ja masinad“. Kõik huvilised on oodatud!

25.-29. nov toimub Pallases taas vaimse tervise nädal. Täpsemat ajakava jagab peagi üliõpilasesindus!

27. novembril toimub Pallases seminar “Tehisintellekt kunsti kõrghariduses”, mille eesmärk on tutvustada tehisintellektiga seotud lõputöid ja üliõpilasprojekte, uuemaid tehnilisi vahendeid ja probleeme, mis kaasnevad tehisaru rakendamisel õppimis- ja õppetegevuses. Seminari esimene osa koosneb teemakohastest ettekannetest, millele järgneb avatud vestlusring.

Novembris käisid Pallase meedia- ja reklaamidisaini ning fotograafia erialadega tutvumas Tallinna Polütehnikumi multimeedia ja visuaalmeedia eriala 3. kursuse õpilased. Ootame ka teisi koole meie erialadega ja majadega tutvuma. Sel korral oli õppimishuvilisi kokku ligemale 50.

Ja mida pallaslased mujal teevad:

Pallase korraldatava ning Estonian Fashion Festivali raames toimuva etenduse Mood-Performance-Tants 2025. aasta moedisainerite konkurss on avatud! 1. novembrist 2024 kuni 10. veebruarini veebilehel fashionfestival.ee. Disainerite valik tehakse teatavaks 4. märtsil 2025. Mood-Performance-Tants toimub 12. juunil 2025.
Kandideerimisprotsessi toetamiseks toimub 20. novembril 2024 veebipõhine infotund, kus jagatakse disaineritele praktilisi nõuandeid edukaks konkursil osalemiseks. Täiendavat teavet koolituse kohta saab festivali veebilehel fashionfestival.ee/kandideeri/disainer.

Foto Andrea Margó Rotenberg, MPT 2024

MultiWeave ettekannet saab kuulda USA sümpoosionil. Laupäeval, 16. novembril esineb tekstiiliosakonna professor Kadi Pajupuu veebisümpoosionil Shifts and Strands. Rethinking the Possibilities and Potentials of Textiles, mille korraldajaks on Textile Society of America. Üritus toimub 12.-17. novembrini ja katab laia teemaderingi tekstiilikultuuri vallast.
Oma ettekandes tutvustab Kadi Pajupuu MultiWeave projekti etappe. Ettekandes on esindatud ka tekstiiliosakonna selleaastased multiveevitud tööd, mis valminud õppeaines Struktuur ja materjal (vasakpoolne foto). Taaskasutussärkidest kasvavad ruumilised struktuurid olid heaks vormiloomeharjutuseks.
Samuti aitasid ettekande valmimisele kaasa tekstiiliosakonna neljanda kursuse tudengid, kes lõid ühistööna video, mis demonstreerib mitme koelõngaga korraga veevimist (parempoolne foto). MultiWeave on Pallase TAL projekt. Link üritusele.

Lisaks galeriis toimuvale näitusele “Päritud valgus”, osalesid Pallase skulptuuritudengid Raigo Kannike, Tõru-Tõnn Parts, Lotta Karoliina Räsänen ja Viktor Kiss Tartu Ülikooli botaanikaaias toimunud TAVA24 kolmepäevase festivalil nii korraldusmeeskonnas kui ka eksponeerides oma loomingut.

Viktor Kissi teosed TAVA24 festivalil:

Lotta Karoliina Räsäneni teos TAVA24 festivalil:

Pallase õppeprorektor Lennart Mänd, tekstiiliosakonna juhataja Aet Ollisaar, mööbliosakonna juhataja abi Kristina Allik, välissuhete juht Marilin Aasoja ning 3-D meister Rasmus Eist osalesid 6.-8. novembril Taanis Cirrus võrgustiku kohtumisel.

Cirruse koostoovõrgustiku kohtumine toimus Royal Danish Academy ülikoolis. Seekordne võrgustiku kohtumine oli senistest üks suurimaid – esmakordselt osalesid kohtumisel ka kõrgkoolide meistrid ja õppejõud. Kokku osales 122 inimest 20 erinevast kunsti- rakenduslikust kõrgkoolist. Võrgustiku kohtumisel toimus loenguid, seminare ja kogunesid erinevad töögrupid. Konverentsil räägiti senistest tegevustest ja lepiti kokku uued kohtumised ning võimalikud koostööprojektid.

CIRRUS on Põhja- ja Baltimaade kõrgkoolide koostöövõrgustik, kuhu kuuluvad kunsti- ja disainikõrgkoolid. CIRRUS on üks aktiivsemaid NORDPLUS võrgustikke — igal aastal toimuvad mitmed intensiivkursused, suvekool ja õpetajate seminarid. Pallas kinnitati CIRRUSe liikmeks septembris 2023.

Loe lisaks

Fotograafia osakonna juhataja prof Peeter Linnap pidas Erasmus programmi toel loenguid Iirimaal. 21. oktoobril toimus loeng Fort Dunree kunsti residentsis ArtLink ja 23.-24. oktoobril Dublini Tehnoloogia Ülikoolis.
Kui Donegalis tutvustas Linnap eesti kaasaegset fotograafiat, siis Dublini loengud puudutasid nii semiosfääri meetodit fotograafia käsitlemisel, hirmu ja piltide seoseid ning 1920. aastate avangard kunsti – filmi ja fotograafiat vene konstruktivismi kontekstis.

8. novembril toimus Tallinnas Mardilaadal Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu poolt korraldatud taimsete kiudude seminar, kus tekstiiliosakonna meister Mari-Triin Kirs rääkis praktilisest kogemusest seoses lina-, kanepi ja nõgesekiududega. Kogemuse saamist toetas ka Pallase tekstiili eriala materjalitöötluspraktika raames Eesti Põllumajandusmuuseumis toimunud linatööde kursus.

Kursuse raames said tekstiilitudengid läbi teha kogu linatööde aastaringi alustades kevadel seemnete külvamisest, lõpetades sügisel kiutöötluse ning lõnga ketramisega.Juttu oli veel ka kanepi- ja nõgesekiududest.
Äärmiselt huvitaval seminaril olid ettekanded veel taimsete kiudude alaliidust (Liis Burk ja Margit Pensa), linakasvatuse traditsiooni loost ja tänasest seisust Eestis (Margit Pensa), arheoloogi vaatest ja kogemusest taimsete tekstiilkiudude leidudes (Riina Rammo), Eesti kiulina sortidest ja seemnepaljundusest Maaelu Teadmuskeskuses (Kadri Sohar), turbakiu kujunemisloost ja kasutusest tekstiilis (Liisa Kallam), taimsest kiust punutud toolipõhjadest (Thea Kull) ning puukiududest (Meelis Kihulane).

Loe lisaks

Pallase fotograafia osakonna tudengid külastasid vaatluspraktika raames Vilniust ja tutvusid sealse kunstieluga. Vilnius Dailes Akademia (VDA-s) foto-meediaosakonnas õppimist tutvustas meie fototudengitele prof Alvyda Lukys. Pallase fototudengid külastasid VDA peahoonet “Titanikas”, selle galeriisid ja osakonna ruume. Lisaks sellele käidi moodsa kunsti muuseumis ja galeriides ning tutvuti linna sotsiaaleluga.

New York Textile Month ettekannetega saab nüüd tutvuda veebis: www.textilemonth.nyc/nytm-recordings-2024. Tekstiiliosakonna professor Kadi Pajupuu ja meister Mari-Triin Kirsi tehtud ettekanne Make Waves kudumiseksperimentidest Kõrgemas Kunstikoolis Pallas on nüüd tutvumiseks üles pandud New York Textile Month’i YouTube kanalis.
Fotol kuvatõmmis videost: 2. kursuse tudengid demonstreerivad eelmisel aastal lõime ja koe manipulatsioonide kursusel valminud tekstiile, kaadris Grete Käärma looming. Video Mari Saffre. Kudumisel kasutati Liisi Tamme ja Kadi Pajupuu Haine paelavabrikus valmistatud heidelõngu, mis annavad kudumitele vormi ja reljeefi.
Ettekanne põhineb Pallase TAL projektil “Lõime ja koe manipulatsioonid käsikangastelgedele”.

Fotograafia osakonna juhataja prof. Peeter Linnapi kureeritud Tõnu Tormise portreenäitusest “Ajast ja arust. Portreed 1964-2008” kohta ilmus ülevaade Balti riikide kunstiportaalis Echo gone wrong ning seda saab lugeda siin.

Peeter Linnapi artikkel Tormise loomingust ilmus Postimehes: “Kultuuriheerosed omas mahlas”. Näitust tutvustati  ka Vikerraadio kultuuriuudistes ning siit saab vaadata ERRi fotosid näituse avamiselt. 

Loe lisaks

Pallaslaste näitused:

Pallaslaste näituste kohta leiab ülevaate siin: pallasart.ee/pallase-galerii-ja-naitused/

Järgmine infokiri ilmub kahe nädala pärast – 28. novembril.

Kliki SIIA, et tellida teavitus uue Pallase infokirja kohta oma postkasti.

Kaanefoto galerii Pallase TAVA24 näituse “Päritud valgus” avamiselt.