Kõrgema Kunstikooli Pallas infokiri 10.10 (nr 14 / 2024)

Oktoobrikuu toob Pallasesse ja Pallase osalusega mitmeid põnevaid üritusi. Näiteks saab Pallasega tutvuda 30. oktoobril Tallinnas Kultuurikatlas toimuval gümnasistidele mõeldud kõrghariduspäeval „Õpi Tartus!“. 15. ja 17. okt kutsub konserveerimise ja restaureerimise osakond aga tutvuma valdkonna spetsialistide tööga nii seinamaalingu teisaldustöödel kui ka praktilistes töötubades.

Meie õppejõud, kes lisaks kõrgkoolile õpetavad ka kutsekoolides, pälvisid aga tunnustust tehtud töö eest -skulptuuriosakonna juhataja Anne Rudanovski on Aasta Kutseõpetaja ning nahadisaini osakonna õppejõud Rein Maantoa sai Tartu haridustöötajate elutööpreemia.

Ja muidugi näitused! Neid on tulemas nii õppejõududel, tudengitel kui ka vilistlastel. Ka meie galerii on keldrist kuni teise korruseni välja täidetud näitustega.

Pallase galeriis:

Galeriis Pallas on oktoobris avatud kolm näitust: „Kujutades tulevikku. 6 kunstnikku Lüneburgist“, „Moodsad ajad. David Bate“ ja Pallase maaliosakonna tudengite näitus „Uued tuuled“. Alanud Tartu Kunstinädala raames viis galerist Reet Pulk-Piatkowska läbi kõigi kolme uue näituse tutvustused.

Galerii esimese korruse saalis saab näha Tartu sõpruslinna Lüneburgi kunstnike näitus „Kujutades tulevikku. 6 kunstnikku Lüneburgist“. Kunstnikud Ursula Blancke Dau, Eike Kuhse, Ulrike Hennecke, Uwe de Witt, Julia Kotenko ja Jessica Kulp toovad vaatajate ette maale, graafikat, fotograafiat ja installatsioone. Kuula intervjuud näituse Eesti-poolse kuraatori Heli Tuksamiga siin (alates 5:44).


Samuti on Pallase galeriis jätkuvalt näha inglise fotoprofessori ja Westminsteri Ülikooli õppejõu David Bate’i näitus “Moodsad ajad”. Näitus koosneb tema kahest suuremast teosest, mis pakuvad isiklikku vaadet igapäevaelu ja fotograafia muutuvale vahekorrale. Fotokollaaži ja montaaži abil kehastavad need kaks projekti erinevaid lähenemisviise tulevikuideedele, uuele nn võrguühiskonnale ja uutele linnade „heterotoopilistele“ ümberkujundustele Ühendkuningriigis.
Intervjuud David Bate’ga saab vaadata ETV’s “Tartus saab näha inglise fotograafi David Bate’i personaalnäitust” ja lugeda inglise keeles Läti ajakirjas FK: Fictional realities. Interview with David Bate

Maaliosakonna tudengid on galeriis aga avanud näituse “Uued tuuled/Frische Winde“, mille valmimist juhendas Ursula Blancke Dau Lüneburgist.

Pallases toimub:

Ilmus Heli Tuksami ja Riina Padari eestvedamisel koostatud raamat „Rosett ja selle muutumine interjööris dekooris.“. Raamat on koostatud maaliosakonna üliõpilastööde põhjal. Tudengitest olid kaasatud Inge Annom, Hanna Guthan, Kadri Kalve, Hedi Kuhi, Hanna Kuusvere, Caroliina Luhamets, Triinu Meresaar, Polina Richter, Geterly Sepp, Gertu Soosaar, Melissa Tihhonova, Aleksandra Vlasova, Danel Ülper. Kujundas ja küljendas Maarja Roosi.

Pallase fotograafia osakonnas toimub 8.-10. oktoobrini tuntud prantsuse-itaalia fotograafi Raphael Gianelli-Meriano töötuba, kus tudengid pannakse pildistama portreesid ning neid hiljem väljaande tarvis küljendustesse komponeerima. Raphael on Eestiga ja PallasFotoga seotud juba pikemat aega: 2004. a kirjastas ta koos Peeter Linnapi, Heie Treieri jt eesti kunstikriitikutega raamatu “About Estonia”, hiljem tegi portreefilmi “Kaplinski süsteem” ja möödunud suvel personaalnäitused Jakobi galeriis ja TÜ raamatukogus pealkirjaga “Kirjad Eestist”.

Üle-euroopalise konservaatorite ja restauraatorite nädala raames ootab Kõrgema Kunstikooli Pallas konserveerimise ja restaureerimise osakond kõiki huvilisi valdkonnaga ja õppimisvõimalustega tutvuma. Vaadelda saab seinamaalingu teisaldamistöid ning osaleda praktilistes töötubades. 

Pallase konserveerimise ja restaureerimise osakonna ürituste ajakava:

  • Teisipäeval, 15.okt kell 12.00 kutsuvad Tartu Ülikooli ajaloo ja arheoloogia osakond koostöös Pallasega huvilisi Kultuuriteaduste instituudi/von Bocki maja keldrisse (Ülikooli 16, sisenemine sisehoovist) seinamaalingu lõplike teisaldamistööde tunnistajaks. Kohal on ka seinamaalingu üks modellidest, legendaarne arheoloogia õppejõud Ain Mäesalu/Põdrake, kes pajatab maaliga seonduvaid lugusid. Seinamaalinguga saab tutvuda kohapeal juba ka varem.
  • Neljapäeval, 17. okt kell 10.45-14.45 toimub mööbliosakonnas (Pallase Tähe tn õppehoone) õppejõud Annes Hermanni juhendamisel korpusmööbli restaureerimise avatud töötuba.
  • Neljapäeval, 17. okt kell 13.00-16.00 saab professor Rene Haljasmäe juhendamisel osaleda avatud loengul-töökojas, mille teemaks on puukaaneliste köidete restaureerimine. Tutvustatakse puukaanelist köidete konserveerimises/restaureerimises kasutatavad metoodikad läbi praktilise töö. Loeng toimub Pallase Tolstoi tn maja ruumis 308.

Loe lähemalt siit: https://pallasart.ee/pallas-kutsub-tutvuma-konservaatorite-ja-restauraatorite-tooga/

Loe lisaks

Startinud on tekstiiliosakonna ja mööbliosakonna koostöös toimuv messiprojekt! Projektile on taaskord eraldatud messiboks Stockholmi mööblimessi Greenhouse alal ning saadud toetust ka Eesti Kultuurkapitalilt. Esimene intensiivõppe nädal on Pallases täie hooga käimas ning tudengid külastasid kursuse raames Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi ekspositsiooni ja arutasid projekti ideed Kai Lobjakaga. Päeva teises pooles külastati tekstiiliosakonna vilistlase Margis Jõeääre TexStudiot Baltika kvartalis. Messiprojekti juhendavad Aet Ollisaar ja Madis Liplap.

Lisaks külastati ka tekstiiliosakonna tudengite väljapanekut DIGIANN .

16. oktoobril kell 18 toimub Pallases rebaste ristimine, mille tulemusena uued tudengid astuvad ametlikult kunstirahva sekka. Sel aastal võetakse ette ajarännak ja suundutakse tagasi keskaega, täis au, rüütleid, aadlikke ja salapäraseid karaktereid ehk siis ürituse teemaks on keskaeg. Ürituse järelpeole, mis toimub Müla baaris, algusega kell 21.15, on oodatud kõik. Ürituse info Facebookis.

7. okt– 15. nov on Pallase raamatukogus uus näitus „Uudiskirjandus 173“. Selles uudiskirjanduse valikus on 2023 aasta vahetused EKMiga ning 2023 ja 2024 aasta annetused. Vaata nimekirja siit.

Väljaspool Pallast toimub:

Kõrghariduspäev „Õpi Tartus!“ tuleb taas! Sel korral aga juba oktoobris, et anda gümnasistidele võimalus tutvuda varakult Tartu õppimisvõimalustega.
Üheksandat korda toimuv „Õpi Tartus!“ leiab sel korral aset 30. oktoobril Tallinnas Kultuurikatlas. Tasuta kõrghariduspäev tutvustab meie ülikoolilinna kõrgkoole ja siinseid õppimisvõimalusi haaravas ja sisukas võtmes. Kõik kõrgkoolid on oma stendiga esindatud messialal, toimub praktilisi töötube ning inspireerivate teemade ja aruteludega konverents.
Lisaks Kõrgemale Kunstikoolile Pallas on üritusel väljas Tartu Ülikool, Eesti Maaülikool, Kaitseväe Akadeemia, Eesti Lennuakadeemia, Tartu Tervishoiu Kõrgkool ja Tallinna Tehnikaülikooli Tartu kolledž. Päeva juhib tuntud meelelahutaja ja laulja Kristel Aaslaid.
Kõrghariduspäeva toetavad MyHits, A. Le Coq, Alma, Salvest Smushie ja Teaduskeskus AHHAA.
Rohkem infot ja registreerumine: õpitartus.ee.

Aasta kutseõpetajaks valiti 4. oktoobril Jõhvis toimunud tänugalal Tartu kunstikooli õpetaja ja Pallase skulptuuriosakonna juhataja, professor Anne Rudanovski. Palju õnne!

Õpetaja Anne on väga loominguline ja inspireeriv kutseõpetaja, kes on pühendunud disainihariduse edendamisele nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt. Ta loob oma tundides unikaalse õpikeskkonna, kus õpilased õpivad maailma tunnetama läbi paberi, vormi, geomeetria ja matemaatika. Anne on laia silmaringi ning huvitava taustaga kunstnik, õpetaja ja mentor. Õppetöös tunnevad end turvaliselt ja kaasatult nii andekamad ja võimekamad kui ka erivajadustega õppurid või Ukraina sõjapõgenikud. Anne on hinnatud koolitaja, aga ka mitmete rahvusvaheliste projektide partner, kelle meetodid leiavad kajastust nii meedias kui ka erialastel teaduskonverentsidel üle maailma. (Allikas: Haridus- ja Teadusministeerium)

Loe lisaks

3. oktoobril tunnustati Tartu ülikooli aulas Tartu ja Tartumaa silmapaistvaimaid haridustöötajaid ning õpetaja elutööauhinna pälvis ka Pallase nahadisainis õpetav Rein Maantoa.

Maaliosakonna tudeng Triinu Kohanenkov pälvis Aino Tamme nimelise stipendiumi. Stipendiumi on mõeldud Viljandimaalt pärit humanitaar- ja kunstiüliõpilasele, ning selle andis välja Viljandi vald 3. oktoobril Heimtali spordihoones toimunud pidulikul üritusel. Tunnustusega kaasnes tänukiri, meene ja rahaline preemia.

XVIII rahvusvahelisel Vilniuse maalitriennaalil saab 3. okt – 2. nov näha maaliosakonna vilistlase Mirjam Hinni loomingut. Samuti osaleb triennaalil fotograafia osakonna vilistlane Andrea Margot Rotenberg lõputööga “AI&I”. Rotenbergi osalemine triennaalil saab võimalikuks tänu Põhja- ja Baltimaade Noore Kunstniku Auhinna publikupreemiale, mille ta pälvis 2023. aastal.

Oktoobri alguses toimus Viljandis Eesti Pärimusmuusika Keskuses päranditeemaline konverents, kus Pallase konserveerimise ja restaureerimise osakonna juhataja professor Kurmo Konsa tegi ettekande teemal “How to create a culture that is suitable for sustainable living: a conceptual framework”. Ettekannet saab vaadata siin (alates 2:15)

Maaliosakonna juhataja Margus Meinart viis Erasmus+ programmi raames Umeå Kunstiakadeemias Rootsis läbi maalimise töötoa „Painting wet on wet“ tehnikas. Töötuba toimus 30. sept – 4. okt ning sellel osalesid 8 Umeå Kunstakadeemia MA ja BA taseme tudengit. Töötoale eelnes sissejuhatav loeng „Estland, Tartu och Pallas. Konst och frihet“.

Pallaslaste näitused:

Reedel, 11. oktoobril kell 17.00 avatakse Tartu Kunstimaja väikeses saalis tänavuse hotell Pallas maalikunsti stipendiumi pälvinud Mari Frühlingu isikunäitus „Jagatud ruum”.
Näitusel esitletud õlimaalide seeria on kannustatud soovist elada tasakaalukamas ühiskonnas, milles oskame rakendada empaatiat ka liikidele, kes ei suhtle inimkeeles, kuid kellega ometi peame ruumi jagama.
Reedel, 8. novembril kell 18.30 toimub näitusel vestlusõhtu kunstnikuga, mida modereerib inim- ja loomaõiguste aktivist Kadri Sikk. Vestlusõhtul arutletakse feminismi ja veganluse võimalike seoste üle, sest just need sotsiaalse õigluse liikumised on maaliseeria loomist inspireerinud.

SA Tartu Kultuurkapital, Hotell Pallas ja Kõrgem Kunstikool Pallas koostöös Tartu Kunstnike Liiduga asutasid hotell Pallase nimelise maalikunsti stipendiumi, aitamaks kaasa maalikunsti arengule ning üliõpilaste loomingulisele tegevusele. Stipendium määratakse kutsutud konkursi korras Pallase maaliosakonna ühele üliõpilasele või maksimaalselt kolmeliikmelisele grupile. Võitja pälvib lisaks 2000 euro suurusele stipendiumile ka näituseaja Tartu Kunstimajas. Varem on stipendiumi saanud Mia Melanie Saar, Maris Paal, Caroliina Luhamets ja Hedi Kuhi.

Loe lisaks

TÜ raamatukogus avab 18. oktoobril oma näituse tuntud eesti fotoklassik Tõnu Tormis. Näitus kannab nime “Ajast ja arust: portreed 1964-2008” ning koosneb eesti kultuurieliidi kandjate palendustest. Tormise portreefotode modellivalik on äärmiselt esinduslik: Jüri Palm, Mihkel Mutt, Doris Kareva, Jüri Palm, Jüri Arrak, Hando Runnel, Olav Maran, Sven Grünberg, Peeter Mudist, Rein Kelpmann, Peeter Volkonski, Jaan Tooming jpt. Pallasest on Tormis portreteerinud Prof Peeter Linnap’it, kes on ka näituse kaaskuraatoriks. Tormise fotokeel on spetsiifiliselt konstrueeritud, geomeetriline, tonaalne – ent samas on siin ruumi ka juhustele: katiku sähvatustest kuni objektiivis peegelduvate valguslaikudeni välja.

Skulptuuriosakonna vilistlane Kristina Viin avas 10. oktoobril Haki galeriis näituse “Üldine usundilugu”. Näitusel eksponeeritavad maalid on valminud ajal, mil kunstnik oli tihedalt seotud õpingutega Tartu Ülikooli usuteaduskonnas ja tegutses aktiivselt Eesti Akadeemilises Orientaalseltsis. Maalid on inspireeritud religioossetest motiividest, inimese otsingutest ja eluteest. Kuigi kõik teosed ei pruugi otseselt usuteemalised olla, on neid kunstnik maalimise taustaks kuulanud loenguid, mis käsitlevad religiooni.

Tartu Ülikooli haridusteaduste instituudis on avatud Pallase metoodilise fondi tööde väljapanek “Nüüd ma näen kuidas sa näed”. Õpetajate päeva eel avatud näitus pakub võimalust vaadata sisse loomeprotsessidesse, kus esimesest joonest alates hakkab kujunema unikaalne dialoog õppejõu ja õppija vahel, peegeldades ideede arengut ja loomingulist eneseväljendust.
Näituse kuraatorid ja kujundajad on Aet Ollisaar ja Madis Liplap. Näitus tähistab 105 aasta möödumist Pallase kunstikooli sünnist ning märgib TÜ haridusteaduste instituudi ja Kõrgema Kunstikooli Pallas koostöö algust. Loe lisaks: Tartu Potimees “Kes on õpetaja? Kes on kunstnik? Küsimused haridusteaduste instituudi trepigaleriis”

Eelmisel nädalal, 1.–5. oktoobril, toimus Viljandis Pärandusfestival ja Päranduspidu. Festivali raames kolis suvel Muhu saarel toimunud näitus KAHU MUHU LUGU Viljandisse. Näituse idee autor on (õppejõud/doktorant/nooremteadur) Liisi Tamm ning kaasa tegid Pallase tudengid ja vilistlased. Näitus on avatud kuni 26. oktoobrini Bonifatiuse Gildis.

Näitus on inspireeritud Muhu saarest, sealsest kogukonnast ja saarel leiduvast materjalist ning erinevatest materjalitöötluse võimalustest. Nii võis näitusel näha kohalikust villast loodud katsetusi, mis võiksid olla inspiratsiooniks, kuidas kohalikku materjali väärindada ja sellele uusi rakendusi leida. Samuti on katsetatud erinevate leidobjektide kombineerimist kudumitega.

Muhu maalammaste vill on materjalina juba aastaid leidnud kasutust Kõrgema Kunstikooli Pallas tudengite töös. “Viimase kahe aasta jooksul olen üksi ja koos Pallase tudengitega Muhus käinud, et Nõmmkülas kududa, mõelda, mis võiks olla kohaliku materjali maksimaalse väärindamise võimalused ning saada tuttavaks ka kohaliku saare ja selle kogukonnaga.”

Näitusel väljas olevaid kangaid ja objekte aitasid kududa Kristjan Sisa ja Kõrgema Kunstikooli Pallas tudengid India Maria Emilia Kiisler, Miina Aleksandra Piho, Karl Olaf Kolla ja Kätlin Kalmus. Puidutöödega olid abiks Grete Lehemaa ja Olustvere Puidukoda.
Pärandusala Päranduspeol oli 4.–5. oktoobril väljas Muhu kudula kahe vana silmuskudumismasinaga, ka festivali külastajad said näha ja proovida kudumist 120–150 aastat vanade masinatega. Kudumist viisid läbi Kudula meister Kristjan Sisa ja Pallase nooremteadur Liisi Tamm.
@kahumuhulugu
@muhukudula
@tamm.liisi

Loe lisaks

ArtDepoo galeriis (Jahu 12, Tallinn) ja SENSUS galeriis on 12. okt-10. nov avatud grupinäitus „ÄGE HULL. HULLULT ÄGE?“ . Näitusel osalevad Pallase tekstiiliosakonna juhataja Aet Ollisaar ja vilistlased Eike Eplik, Alar Tuul ja Kadri Toom.

ERMi Heimtali muuseumi rahvamajas avatakse 15. oktoobril kell 14 näitus „Nööri mööda“, kus saab näha ka tekstiiliosakonna juhataja Aet Ollisaare loomingut.
Näitus on ajendatud Anu Raua loomingust, mida ta on ise nimetanud Mulgi kuue graafikaks. 2024. aasta suvel juhendas Anu Raud Heimtalis Eesti Tekstiilikunstnike Liidu kunstnikele mõeldud laagri raames töötuba „Mulgi kuuest vaibani”, kus tekstiilikunstnikud õppisidki tema käe all Mulgi kuue graafikat. Töötoa tulemusena on tekstiilikunstnikud valmistanud eripalgelised nöörvaibad, millega on nüüd võimalik tutvuda näitusel.

Kliki SIIA, et tellida teavitus uue Pallase infokirja kohta oma postkasti.

Kaanefotol: Õpi Tartus 2023, foto autor Enlil Sonn